קשובים לך

זוג מכשירים

יש דברים שעובדים טוב יותר בזוגות

לכל בעלי החיים בטבע, וכמובן שגם לאדם, יש שתי אוזניים. תודות לכך, אנו נהנים משמיעה בינאורלית (המבוססת על שתי האוזניים). מחקרים רבים שנערכו בנושא הצביעו על כך שהטיפול הטוב ביותר עבור ירידה בשמיעה בשתי האוזניים היא על ידי זוג מכשירים. למשל, ניתן לציין מחקר שנערך בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, ואשר עסק בבני נוער אשר השתמשו במכשיר שמיעה באוזן אחת, ולאחר שנים החלו להשתמש במכשיר שמיעה גם באוזן השנייה. כל הנחקרים, ללא יוצא מהכלל, העידו על שיפור משמעותי בשמיעה ובקליטה לאחר התאמת שני מכשירי שמיעה.

לא לחינם יש לאדם שתי אוזניים. היכולת שלנו לזהות את המיקום ממנו מגיע הקול הינה בעלת חשיבות רבה בתקשורת שלנו ולאורח החיים שלנו. כאשר אנו חוצים כביש חשוב לנו מאד לדעת מהיכן מגיעה מכונית בכדי שלא להיפגע על-ידה.

מתי בפעם האחרונה ראיתם משקפיים עם עדשה אחת בלבד? היכן נתקלתם במערכת סטריאו עם רמקול אחד בלבד? כאשר בשתי האוזניים קיימת ירידה בשמיעה מדוע להסתפק במכשיר רק באוזן אחת? יש לזכור כי במקרים רבים ירידת השמיעה הינה בשתי האוזניים, כגון בירידת שמיעה עקב גיל או חשיפה לרעש.

הרכבת מכשירי שמיעה בשתי האוזניים - התאמה דו-צדדית - מאפשרת לנו בראש ובראשונה לקבוע את הכיוון והמיקום של מקור הקול. יכולת הבחנה זו מתאפשרת הודות למבנה מערכת השמע בה האוזניים נמצאות במרחק מסוים זו מזו. לפיכך, אות הקול המגיע אל האוזניים יגיע אל כל אחת מהן תוך זמן שונה. למרות שההפרש בין זמני הגעת הקול לכל אחת מהאוזניים הוא מזערי, המוח שלנו מסוגל להבחין בהפרשים אלה ובעוצמות הקול השונות הנקלטות בכל אוזן ועל-ידי כך למקם את מקור הקול. תכונה זו מכונה כיווניות. הדבר מזכיר מערכות שמע היקפיות (surround), אך המנגנון האנושי הוא הרבה יותר משוכלל.

כאשר אנחנו מרכיבים מכשירי שמיעה בשתי האוזניים אנו משיבים לעצמנו את תחושת הכיווניות.


איכות הקול הנשמע משתפרת

היכולת להבחין בדיבור על-פני רעש משתפרת. דבר זה מתאפשר, בין היתר, הודות לעובדה כי כאשר מרכיבים שני מכשירי שמיעה נדרשת פחות הגברה של כל מכשיר לעומת מצב בו מרכיבים רק מכשיר אחד. באופן זה, הרעשים זוכים להגברה פחותה.

כיום חלק גדול מרוכשי מכשירי שמיעה חדשים מעדיפים זוג מכשירי שמיעה, וכקבוצה הם מדווחים על שביעות רצון גדולה מזו של אלה שרכשו מכשיר שמיעה אחד.

ואכן, כמאמר הפתגם הידוע – טובים השניים מן האחד. זוג מכשירים מאפשר לנו לתקן ירידה בשמיעה בהיבטים כגון שמיעה סטריאופונית, הבנת הדיבור, התמודדות עם סביבה רועשת ועוד. התאמת שני מכשירי שמיעה היא דרך מצוינת לספק מענה לירידה בשמיעה בגילאים מבוגרים. כמו כן, כאשר שתי האוזניים מתפקדות כראוי בעזרת מכשירי שמיעה זוגיים, הצורך בהגברת עוצמת הקול בכל אחד מהמכשירים לכשעצמו קטן.

מומלץ לשוחח עם קלינאי התקשורת באודיופון על השיקולים הכרוכים בהתאמה דו-צדדית.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי