קשובים לך

מהו הקול?

הקול הוא תנודה של האוויר המקיף אותנו. תנועת הקול היא גל מכני כדוגמת הגלים שיוצרת אבן הנזרקת לשלולית. ישנם קולות חזקים וקולות שקטים. ישנם קולות גבוהים וקולות נמוכים.

לקול מספר תפקידים חשובים:

תקשורת

הוא משמש אותנו לתקשר בינינו לבין סביבתנו. היעדר תקשורת טובה עלול לפגוע קשות באיכות חיי החברה שלנו.

מידע

הקול מספק לנו מידע חשוב: מה נמצא סביבנו? היכן דברים נמצאים בדיוק? מהיכן מגיעים צלילים? הוא מסייע לנו להיזהר מפני סכנות (כמו מכוניות בכביש).

הנאה

הקול מסב לנו הנאה. אנו שמחים לשמוע ילדים צוחקים. אנו נהנים להאזין למוסיקה. היעדר שמיעה טובה עלול לגרוע באופן משמעותי מאיכות חיינו.

גלי קול

הקול הוא גל מכני. הגל נע באמצעות תנודה של האוויר (ולעתים חומרים אחרים. לדוגמה, הקשה על עץ או ברזל).
כאשר אבן נזרקת אל שלולית היא יוצרת גלים. כך בדיוק פועל הקול. מקור הקול יוצר תנודות או לחץ אוויר משתנה. אותו לחץ אוויר מגיע אל האוזן שלנו ומזוהה כקול.

ישנם קולות גבוהים (זמרת סופרן, ציוץ ציפורים, חריקות) וישנם קולות נמוכים (זמר בס, תופים, רעש מנוע). ישנם קולות חזקים וישנם קולות חלשים.

ניתן לאפיין קול על-ידי התדירות שלו. התדירות נמדדת בהרץ - Hz ומשמעותה מספר הפעמים בו מופיע מחזור שלם של גל הקול בשנייה אחת. ככל שתדירות הקול גדולה יותר אנו אומרים כי הקול גבוה יותר וככל שתדירות הקול קטנה יותר אנו אומרים כי הקול נמוך יותר. איננו יכולים לשמוע תדירויות גבוהות מאד - מעל ל-20,000Hz. תדירויות אלה נקראות על-קוליות. איננו יכולים לשמוע תדירויות נמוכות מאד - מתחת ל-20Hz (ייתכן ונרגיש אותן כרעידות). תדירויות אלה נקראות תת-קוליות.


מאפיין נוסף של הקול הוא העוצמה שלו. יחידת המדידה של עוצמת הקול הינה דציבל dB.לדוגמה:

  • עוצמת הקול של עלים מרשרשים ברוח הינה כ-20-25dB
  • עוצמת הקול של שיחה רגילה הינה כ-55-65dB
  • עוצמת הקול של הופעת רוק הינה כ-110-120B
  • עוצמת הקול של מטוס סילון מנמיך טוס הינה כ-140dB

בדרך כלל אנו מרגישים אי נוחות כאשר עוצמת הקול עולה על 120dB.
בתמונה משמאל תוכלו לראות את עוצמת הקול המאפיינת מצבים שונים.

כאשר עוצמת הקול עולה על 80-90dB ובמיוחד כאשר אנו חשופים לעוצמה  כזו לאורך תקופה ממושכת עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לשמיעה שלנו. חשיפה לעוצמת קול של כ-110-120dB (הופעת רוק) במשך כשלוש שעות ומעלה עלולה לגרום לנו נזק בלתי הפיך.

כאשר שמיעתנו נפגעת, נפגעת יכולתנו לשמוע תדירויות מסוימות בעוצמות מסוימות. לדוגמה, אם אנו סובלים מירידה בשמיעה בתדירויות הגבוהות ייתכן ונצטרך להגביר את העוצמה של צלצול הטלפון על-מנת לשמוע את הצלצול.

לצורך הדגמת השילוב בין התדירות והעוצמה, ניתן להוריד בסוף העמוד תוכנת הדגמה.
בהדגמה שתקבלו (ראה תמונה משמאל) ניתן להזיז נקודה אדומה או מתגים כדי לשמוע צליל בתדירות ובעוצמה משתנים. המתג העליון (המאוזן) משנה את התדירות, כאשר התדירות הנמוכה ביותר היא בקצה השמאלי והגבוהה ביותר היא בקצה הימני. המתג השמאלי (המאונך) משנה את העוצמה, כאשר עוצמת הקול החלשה ביותר היא בקצה העליון והחזקה ביותר היא בקצה התחתון.

מסמכים
sound_demo.zip
<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי