קשובים לך

הסתגלות למכשיר שמיעה חדש: תיאום ציפיות

ישנם אנשים המרכיבים מכשירי שמיעה ומיד שומעים טוב יותר. לחלק גדול מהאנשים, ישנה יותר מתקופת הסתגלות. הגורם החשוב ביותר בתהליך הוא הגישה והמחויבות של מרכיב המכשיר ופיתוח ציפיות ריאליות.

בתקופה הראשונה מתרחש תהליך של שיקום השמיעה שנפגעה, ולעתים גם של הדיבור שנפגע עקב השמיעה הלקויה, והתרגלות לנסיבות החדשות. יש לצפות כי התהליך ייקח זמן והתוצאות לעתים אינן מיידיות. יש להצטייד בכוח רצון על-מנת לעבור בהצלחה את התהליך כמו גם בסבלנות על-מנת ללמוד מחדש כיצד לשמוע.

חלק מהלמידה מחדש הוא ההכרה כי מכשיר השמיעה אינו שכפול של האופן שבו נהגתם לשמוע, וההבנה כי גם הוא אינו יכול להחזיר את השמיעה למצבה הקודם או למנוע החמרה של הירידה בשמיעה. רוב האנשים מפיקים שיפור משמעותי בחוש שמיעתם על-ידי הרכבת מכשירי שמיעה, למרות שמדובר בתהליך הדרגתי שעשוי לקחת זמן מה.

להתרגל למכשירי שמיעה

ישנם שני דברים שעליכם לדעת כבר מההתחלה: הראשון, הקול הבוקע ממכשיר השמיעה אינו זהה לשמיעה שהייתה לכם בעבר; והשני, הרכבת מכשיר שמיעה דורשת תקופת הסתגלות. ייתכן ותחושו מעט תסכול בתחילה, אולם תחושה זו תחלוף עם הזמן.

בתחילה תצטרכו לעשות מאמץ מודע להרכיב את המכשירים בקביעות ולעבוד עימם בסיטואציות שונות. למרות זאת, ובייחוד בהתחלה, אל תגזימו! הגיוני יותר לשלב את מכשירי השמיעה בחייכם באופן הדרגתי. חשיפת יתר לגירוי השמיעתי החדש עלולה לגרום לתחושת עייפות, חוסר נוחות ואכזבה - כולם גורמים אשר עלולים לעכב את תהליך הלמידה. תנו לזה קצת זמן. לאחר מספר שבועות תוכלו להרכיב את מכשירי השמיעה ללא עייפות ומתח.

ישנו גם היבט התרגלות פיזיולוגי. בתחילה ייתכן כי תרגישו שהמכשירים גורמים לכם הרגשה מוזרה בתוך האוזן. באחדים מסוגי המכשירים הישובים - באופן חלקי או מלא -  בתעלת האוזן ייתכן ותחושו תחושת מטרד. תחושת עקצוץ קלה עלולה להתפתח בשלב בו האוזן מתרגלת לאובייקט המצוי בה. ניתן לתקן זאת בקלות על-ידי שיוף גוף המכשיר או האוזניה. למעשה, מרבית האנשים שוכחים בכלל שהם מרכיבים מכשיר שמיעה מרגע שהתרגלו אליו.

ללמוד מחדש לשמוע

כאשר אתם מרכיבים את מכשירי השמיעה בפעם הראשונה תתחילו לשמוע צלילים שלא שמעתם מזה זמן. למעשה, המוח שלכם צריך ללמוד מחדש כיצד לשמוע צלילים אלה, במיוחד את הטווח המורכב של התדירויות בדיבור האנושי. למידה זו עשויה לקחת זמן מה ודורשת גם אימון.

ליווי התהליך על-ידי אודיופון

בשלב ההסתגלות למכשירי השמיעה ייתכן ותצטרכו ומדי פעם לבצע כיוון של המכשירים שלכם בהתאם לתחושות ולניסיון שלכם בסיטואציות שונות. אנחנו באודיופון מלווים את התהליך בייעוץ שוטף, תוך מתן המלצות וביצוע כיוונים של המכשירים, במידה שכיוון כזה אכן נדרש.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי