קשובים לך

אודיוגרמה ובדיקת שמיעה מקצועית

מהי אודיוגרמה ומה חלקה בבדיקה?

הבדיקה הינה בסיס לכל טיפול שיידרש בהמשך. בדיקת השמיעה מעניקה תמונה עדכנית של מצב השמיעה שלכם ובוחנת מספר אלמנטים חשובים: חומרת ירידת השמיעה, מקור ירידת השמיעה - עצבי או הולכתי, עקומת ירידת השמיעה ואת יכולת הבנת הדיבור - החל מהעוצמה החלשה בה זיהיתם מילים, אחוז הבנת המילים בעוצמה נוחה ועד העוצמה בה לא נעים לשמוע. הבדיקה הקצרה יכולה להתבצע במכון שמיעה מקצועי או בקופת חולים באמצעות הפניה מהרופא המטפל. חשוב להקפיד על בדיקה אצל קלינאי תקשורת מוסמך. ייתכן שממצאי הבדיקה יצביעו על הצורך בהיעזרות במכשיר שמיעה.

לבדיקת שמיעה וייעוץ חינם חייגו  -  04-866-73-37 או כתבו לנו.

אודיוגרמה

אודיוגרמה הינה הצגה גרפית של יכולות השמיעה שלכם, המראה את העוצמות שהנכם מסוגלים לשמוע (העוצמה נמדדת בדציבל) על פני טווח תדירויות – גובה הצלילים (התדירות נמדדת בהרץ). 

לפניכם דוגמה לאודיוגרמה פשוטה של אדם בעל שמיעה תקינה ומולה אודיוגרמה של אדם בעל שמיעה לקויה.

אודיוגרמה


הבדיקה נערכת בחדר מיוחד במכון השמיעה שהותאם לצורך כך במיוחד לנטרול רעשי רקע. במהלך הבדיקה תרכיבו אוזניות. באמצעות מכשיר הקרוי אודיומטר יושמעו לכם סדרה של צלילים בתדירויות מסוימות ובעוצמות שונות - תחילה באוזן אחת ולאחר מכן באוזן השנייה. במהלך הבדיקה הזו, קלינאי התקשורת יוריד בהדרגה את עוצמת הצלילים ויחפש את העוצמה החלשה ביותר בה אתם שומעים - זהו סף השמיעה שלכם. טווח התדירויות שבודקים הינו 250 הרץ עד 8000 הרץ, זהו טווח התדירויות האופייני לדיבור האנושי.

בדיקה נוספת שתיערך לכם היא בדיקת היכולת שלכם לזהות ולהבין מילים. בבדיקה זו תאזינו לסדרה של מילים עליהן תתבקשו לחזור. תחילה בעוצמה הולכת ופוחתת ולאחר מכן בעוצמה נוחה לכם. המידע המתקבל מבדיקה זו מסייע לקבוע את סף השמיעה לדיבור - העוצמה החלשה ביותר בה הנכם מסוגלים לזהות מילים ואת אחוז הבנת המילים.

נתונים חשובים נוספים המתקבלים באמצעות ביצוע בדיקת השמיעה הם: עוצמת השמיעה הנוחה ביותר (MCL - Most Comfortable Level). זוהי עוצמת הצליל בה נוח לאדם מסוים לשמוע. כלומר, העוצמה אינה חזקה או חלשה מדי לשומע; ועוצמת השמיעה הלא נוחה (UCL - Un Comfortable Level). זוהי עוצמת צליל שהאזנה לה גורמת לשומע אי נוחות. כלומר, העוצמה חזקה מדי. נתונים אלה מסייעים לאחר מכן בהתאמת מכשירי שמיעה


דברים שכדאי לדעת על בדיקת שמיעה מקצועית

  • בדיקות שמיעה מקצועיות אורכות בין דקות ספורות בלבד (כאשר מדובר על בדיקת סקר לשמיעה), ויכולות להימשך גם כחצי שעה במידה שזוהי בדיקה אודיומטרית מלאה.
  • איננה כרוכה באי נוחות וזוהי לא בדיקה מכאיבה.
  • אין לבדיקה תופעות לוואי וניתן בסיומה לחזור לפעילות מלאה (כולל נהיגה).
  • תוצאות הבדיקה מתקבלות באופן מיידי והנבדק יכול להעבירן ישירות לרופא המטפל.
  • בדיקות שמיעה לילדים עד גיל 5 נעשות על ידי שני קלינאי תקשורת.
  • תוצאות בדיקה תקינות הן כאשר תגובות הנבדק בטווח התדרים הנבדק (250Hz-8000Hz) הן בין 0dB-20dB.
  • בדיקות שמיעה מקצועיות מאבחנות גם את סוג הבעיה אשר עומדת מאחורי הירידה בשמיעה. למשל, האם זוהי בעיה בהולכה או שמא השמיעה נפגעה בגין בעיה עצבית.
  • בתום הבדיקה, תוכלו לדעת האם מכשיר שמיעה הוא הפיתרון עבורכם. קלינאי התקשורת אשר יערוך את הבדיקה יספק לכם את הנתונים שהתקבלו וייתן המלצה לגבי ההמשך.

יש לכם שאלה? רוצים להגיע לבדיקת שמיעה? מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון >> 04-866-73-37 או כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי