קשובים לך

אבחון ליקויי שמיעה בקרב ילדים

28 דצמבר, 2016

העולם שלנו מלא בצלילים וקולות - הרעש של הגשם, ציפורים מצייצות, רכבים בתנועה. רובנו מתייחסים לצלילים כמובן מאליו וכחלק בלתי נפרד מהעולם שלנו, זאת מכיוון ששמענו צלילים אלו מאז ומעולם.

זה נכון - השמיעה של הילד מתפתחת הרבה לפני שהילד נולד. העובר שומע את קולה של אמו, את פעימות ליבה ורעשים נוספים שנשמעים מבחוץ. הרבה אמהות טוענות כי ביקורים בהופעות מוזיקה בחודשים האחרונים של ההיריון, לא השאירו את העובר אדיש וגרמו לו לזוז בתוך הבטן. במאמר זה נדבר על הסיבות הנפוצות שיכולות לגרום לליקויי שמיעה אצל תינוקות ונסביר כיצד מכון שמיעה יכול לעזור במקרה זה.

 

התפתחות השמיעה אצל תינוק

12 שעות בלבד לאחר שהילד נולד, הוא מבחין כבר בין דיבור אנושי לצלילים אחרים ומזהה את קול אמו מבין שאר הקולות. מחקרים מראים כי הילד אף יכול להבחין בין שפת אם לשפה זרה.

חוקר מפורסם בשם ז'אק מלר ביצע מספר ניסוים מעניינים בתחום זה לאחר שפתח מכון שמיעה משלו. באחד מניסוים אלה הוא לקח 4 משפחות עם תינוק ששפת האם שלהם היא צרפתית. המדענים הניקו את התינוקות באמצעות פטמות מגומי והשמיעו להם ברקע סיפור, בהתחלה בשפה הרוסית ולאחר מכן בצרפתית. כאשר התינוקות שמעו צרפתית, הם אכלו בצורה אינטנסיבית ואנרגטית יותר, כאשר בעת השמעת סיפור בשפה הרוסית, הדבר לא השפיע על ההתנהגות שלהם.

המומחים לבדיקות במכון שמיעה טוענים כי השמיעה משחקת תפקיד חשוב ביותר בעת פיתוח הדיבור של הילד. כוון שהתינוק לומד אינטונציות שונות, מילים וצלילים דווקא באמצעות השמיעה.

לדוגמה, אמא צעירה הגיעה לביקור אצל רופא ילדים והתלוננה על כך שהילדה שלה כבר בת 3 והיא עדיין לא התחילה לדבר. בצד של החדר שכבו להם צעצועים על מדפים והילדה הצביעה עליהם במטרה להראות לסביבה שהיא רוצה לשחק אתם. זה הרגע בו האמא הסתובבה לרופא ואמרה: "כולם במשפחה שלנו התחילו לדבר מאוד מוקדם, גם אני וגם בעלי התחלנו לדבר בגיל שנתיים והילדה שלנו כבר בת שלוש ולא מצליחה להגיד אפילו כמה מילים". למרבה המזל, רופא ילדים זה היה מקצועי מאוד ולאחר מספר בדיקות שלח את האמא והילדה למכון שמיעה והסביר כי מדובר פה בסימפטומים של ליקוי שמיעה שצריך לטפל בו.

למרבה הצער, זה לא המקרה היחיד בו לקוי שמיעה נתפס עבור ההורים בתור חוסר תשומת לב של הילדים ולכן כל כך קשה לזהות זאת בגיל מוקדם.

ברוב המקרים, ההורים מתחילים לחשוד ש"משהו לא בסדר" לקראת גיל שנה או טיפה אחרי, כאשר הילד אינו מגיב לשם שלו או לצלילים חזקים.

 

סיבות לליקויי שמיעה בקרב ילדים

מכון שמיעה מוביל בארץ חילק את הסיבות העיקריות לליקוי שמיעה אצל הילדים לשלוש קבוצות:

הקבוצה הראשונה - לקבוצה זו שייכים ילדים שסובלים מליקוי שמיעה עקב בעיה תורשתית, בהם אחד ההורים הנו לקוי שמיעה או מישהו במשפחה סבל מכך.

קבוצה שנייה - סיבוכים בזמן הריון. ישנם סיבוכים אשר יכולים לקרות בזמן ההיריון, לדוגמה, מחלות זיהומיות, נטילת תרופות, לחץ דם ועוד.

הקבוצה השלישית - לקבוצה השלישית שייכים ילדים אשר התחילו לסבול מליקוי שמיעה כבר לאחר הלידה ואינם בעלי היסטוריה תורשתית של לקויי שמיעה במשפחה. מומחים במכון שמיעה מציינים כי הדבר יכול להיגרם ממחלות זיהומיות במהלך הילדות כגון שפעת, דלקת קרום המוח וכו'. נטילת אנטיביוטיקה ותרופות שונות היכולות לגרום ללקויי שמיעה. כמו כן הדבר יכול להיגרם עקב בעיה פסיכולוגית או טראומה נפשית שהילד עבר.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי