קשובים לך

טינטון באוזניים: מהי התופעה וכיצד ניתן לטפל בה?

14 אוגוסט, 2017

היא מופיעה בהדרגתיות מהרגע שבו השמיעה יורדת ויוצרת תחושות לא נעימות אצל מבוגרים וצעירים כאחד. בין 20-30% מהאוכלוסייה מגיעים לגיל בו מתרחשת ירידה באיכות השמיעה. אחת התופעות המוכרות שמלוות את הירידה באיכות השמיעה היא טינטון באוזניים או טיניטוס. במילים פשוטות, מדובר בתחושה של צפצופים באוזניים ורעשים נוספים שמטרידים את אותו אדם, ללא שום גירוי מבחוץ.אצל חלק מהאנשים התופעה באה והולכת, מה שמאפשר להם להתמודד איתה באופן חלקי וסביר יחסית. אצל אחרים מדובר ברעשים שחוזרים על עצמם לאורך כל שעות היום ולעיתים גם בלילה.

למרות שברחבי העולם תופעה זו מוכרת בעיקר בקרב גברים ונשים החל מגיל 50, בישראל המצב הוא מעט שונה. יתכן ובשל החשיפה לרעש, הצפיפות בכבישים ועבודות רבות שכרוכות בחשיפה לרעשים קשים, חווים גם צעירים רעשים באוזניים ומחפשים פתרונות יעילים נגד הבעיה.


כיצד מאבחנים טינטון באוזן?

הרופאים מבדילים בין שני סוגי טינטון באוזניים כאשר כל אחד מהם משפיע גם על דרכי האבחון במרפאה:

  • טינטון סובייקטיבי -  הגדרה לרעשים באוזניים שנשמעים רק על ידי המטופל. המטפל לא יכול לזהות את הטינטון בבדיקת סטטוסקופ ויש לערוך בדיקות נוספות – בעיקר בדיקות שמיעה מקיפות. סיבות רבות יש לתופעה זו, כאשר בדרך כלל מדובר בירידת איכות השמיעה עקב חשיפה לרעשים חזקים מאד. בנוסף, התופעה עלולה להופיע בגלל הגיל ובשל מחלות שונות, ביניהן דלקת כרונית באוזניים.
  • טינטון אובייקטיבי- רעשים באוזניים הנשמעים ע"י המטופל והמטפל. מדובר בתופעה הניתן לאבחן באמצעות בדיקת סטטוסקופ. במקרה זה התופעה מוכרת בעיקר בגלל בעיות בשרירי האוזן ושיבושים בזרימת הדם לאזור.

ההמלצה הכללית, בכל מקרה של רעשים באוזניים היא להגיע לבדיקת שמיעה מקיפה ולבדוק מהם הגורמים להפרעה וכיצד ניתן לטפל בהקדם.


מה כוללת בדיקת שמיעה מקיפה?

כדי לטפל בתופעה מתחילים בבדיקות שמיעה מקיפות, שחשובות כדי לזהות את הנזקים שגרמו לתופעה ולהחליט על דרך טיפול מתאימה.

בדיקת שמיעה מקיפה כוללת למעשה חשיפה של האוזניים לתדרים שונים, ברמות שונות. הבדיקה בודקת האם אותו מטופל מצליח לשמוע בתדרים מסוימים ובאילו תדרים הוא לא מסוגל לשמוע. בדיקות שמיעה היום יכולות להגיע לתדרים גבוהים מאד, כדי לאבחן מצבים של הפרעות שמיעה קשות.

בדיקות נוספות נחשבות מקיפות עוד יותר ומוזמנות בדרך כלל כאשר לא ניתן להגיע לתוצאות ממשיות בבדיקת שמיעה רגילה. בדיקת טימפנומטריה היא בדיקה בתדרים שונים שמתמקדת באוזן התיכונה ובודקת סימפטומים שונים שגורמים לירידת איכות השמיעה.

בדיקה נוספת היא בדיקה בה המטופל נפגש עם קלינאי תקשורת שמתמחה בתחום ועובר אבחון לפי שאלונים, התאמה לתדרים שונים ובדיקות רעש נוספות.

 טינטון באוזניים - בדיקת שמיעה לאבחון הבעיה


מהו הטיפול היעיל בטינטון באוזניים?

הרפואה המודרנית מציעה לא מעט פתרונות נגד טינטון באוזן, בין היתר גם טיפולים תרופתיים וטיפולים ברפואה משלימה, אך אלו יכולים להקל על התופעה לאורך תקופות קצרות ופחות לטפל בה באופן מקיף ולספק פתרון שניתן לחיות איתו לאורך זמן. בנוסף, מציעים פסיכולוגים מתמחים טיפולים התנהגותיים המסייעים להקלה על התופעה.

לצד טיפולים מניעתיים כמו תזונה נכונה המתאימה באופן מיוחד לסובלים מהבעיה וכוללת דיאטה דלת נתרן ומלחים, הימנעות ממזונות עתירי קפאין כמו שוקולד, קפה או תה ולקיחת תוספי מזון שונים, אין ספק שטיפול רפואי בידי מומחה מסייע משמעותית להפחתת התופעה.

הטיפול הטוב ביותר בתופעה כמו טינטון באוזניים הם מכשירי מיסוך ושמיעה. מכשירים אלו מותאמים לכל מטופל בתהליך שמתקיים בדרך כלל לאורך כמה פגישות עם המומחה. במהלך התהליך בודקים את השפעת המכשיר על תופעת הטינטון ומכוונים את המכשיר כך שיקל על התופעה ויאפשר שמיעה טובה יותר.

 

לסיכום - מהם שלבי הטיפול?

כדי להיפטר מטינטון באוזן כדאי לפנות לפני הכל למכון המבצע בדיקות שמיעה מקיפות ולאבחן את היקף הבעיה. לאחר האבחון במסגרת בדיקות שמיעה מקצועיות וממוקדות, יומלץ למטופל בחלק מהמקרים, על מכשיר שמתאים לטיפול בבעיה שהתגלתה במהלך הבדיקות.

כאמור, תהליך התאמת המכשיר יכול להתפרש על פני כמה בדיקות שונות, אבל בסופו יוכל אותו מטופל להיפטר מהבעיה ולהמשיך בחייו.

רוצים להתייעץ איתנו או לקבוע תור לבדיקה? צרו איתנו קשר בטלפון >> 04-866-73-37 או כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי