קשובים לך

טינטון באוזניים: מהי התופעה וכיצד ניתן לטפל בה?

13 אפריל, 2021

טנטון באוזניים, או טיניטוס, היא תופעה מוכרת של צפצופים באוזניים ורעשים מטרידים נוספים, ללא גירוי של רעש חיצוני.


תופעה זו מופיעה באופן שווה אצל נשים וגברים והגיל הממוצע בו היא מופיעה הוא 50. אך, קיימים מקרים רבים בהם ידווחו על טנטון גם בגילאים צעירים יותר, לדוגמה, אנשים שעובדים בסביבה רועשת במשך שנים רבות וחשופים לרעשים חזקים במשך רוב שעות היום, לעיתים יגיעו לרופא עם תלונה על טנטון גם לפני גיל 50. דוגמה נוספת, כאשר אדם נחבל בראשו, יכול להיות שיתחיל לסבול מטנטון וידווח על הופעתו ועל הפגיעה באיכות חייו שנגרמת מהטנטון. 


כיצד מאבחנים טינטון באוזן?

הרופאים מבדילים בין שני סוגי טנטון באוזניים:

  • טינטון סובייקטיבי -  הגדרה לרעשים באוזניים שנשמעים רק על ידי המטופל. המטפל לא יכול לזהות את הטנטון בבדיקת סטטוסקופ ויש לערוך בדיקות נוספות – בעיקר בדיקות שמיעה מקיפות. סיבות רבות יש לתופעה זו, ביניהן ירידת שמיעה עם הגיל, חשיפה לרעש, ירידת שמיעה פתאומית ומנייאר (הפרעה/מחלה באוזן הפנימית).
  • טינטון אובייקטיבי- רעשים באוזניים הנשמעים ע"י המטופל והמטפל. מדובר בתופעה הניתן לאבחן באמצעות בדיקת סטטוסקופ ומצריכה לעיתים בדיקות נוספות, כמו, בדיקת שמיעה, טימפנומטריה, רפלקס אקוסטי ולעיתים גם בדיקות דימות כמו MRI או CT. במקרה זה התופעה נובעת ממקור שרירי או ממקור וסטיבולרי (לדוגמה, יתר לחץ דם)

ההמלצה הכללית, בכל מקרה של צפצופים/רעשים באוזניים היא להגיע לבדיקת שמיעה מקיפה ולבדוק מהם הגורמים להפרעה וכיצד ניתן לטפל בהקדם.


מה כוללת בדיקת שמיעה מקיפה?

כדי לטפל בתופעה מתחילים בבדיקות שמיעה מקיפות, שחשובות כדי לנסות לזהות את הגורם ולהחליט על דרך טיפול מתאימה.
בדיקת שמיעה מקיפה בודקת את סף השמיעה של הנבדק לשמיעת צלילים בתדרים שונים. בנוסף תיבדק יכולות זיהוי המילים ואחוז הבנת המילים של הנבדק. בדיקה נוספת שמבצעים כאשר אדם מגיע עם תלונה של טנטון היא בדיקת טימפנומטריה, שבודקת את השוואת הלחצים באוזן התיכונה.

 

 טינטון באוזניים - בדיקת שמיעה לאבחון הבעיה


מהו הטיפול היעיל בטינטון באוזניים?

הרפואה המודרנית מציעה לא מעט פתרונות לטנטון באוזניים, בין היתר גם טיפולים תרופתיים וטיפולים ברפואה משלימה, אך אלו יכולים לעיתים להקל רק באופן זמני. מרבית הפתרונות שמאפשרים שיפור באיכות החיים הם למעשה כלים שמלמדים את הסובל מטנטון איך להתמודד עם התופעה.

לצד טיפולים מניעתיים כמו תזונה נכונה המתאימה באופן מיוחד לסובלים מהבעיה וכוללת הימנעות ממזונות עתירי קפאין כמו שוקולד, קפה או תה, הימנעות מאלכוהול ולקיחת תוספי מזון שונים (וכן הפסקת עישון), אין ספק שטיפול רפואי בידי מומחה מסייע משמעותית להפחתת התופעה.

אחד הפתרונות שיכול לסייע בשיפור איכות החיים לסובלים מטנטון שסובלים גם מירידה בשמיעה הוא מכשיר שמיעה. מכשירי השמיעה מאפשרים לאדם לשמוע צלילים כבר בעוצמות חלשות יותר (ביחס למצב בלי מכשירי שמיעה) וכך למעשה במהלך היום האדם נמצא פחות בסביבות שקטות ושומע יותר צלילים וקולות שאינו שומע בלי מכשירי השמיעה (הימצאות בסביבה שקטה מגבירה את שמיעת הטנטון על ידי המטופל)

 

לסיכום - מהם שלבי הטיפול?

כדי לקבל פתרון לטנטון באוזן כדאי לפנות לפני הכל לרופא א.א.ג וכן למכון המבצע בדיקות שמיעה מקיפות ולאבחן האם הטנטון נובע מירידה בשמיעה. לאחר האבחון במסגרת בדיקות שמיעה מקצועיות וממוקדות, יומלץ למטופל בחלק מהמקרים, על מכשיר שמיעה שמתאים לטיפול בבעיה שהתגלתה במהלך הבדיקות.

רוצים להתייעץ איתנו או לקבוע תור לבדיקה? צרו איתנו קשר בטלפון >> 04-866-73-37 או כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי