קשובים לך

כיצד נשפר את איכות החיים בעזרת מכשירי שמיעה?

17 ינואר, 2017

מדוע צריך מכשירי שמיעה ?

הירידה בשמיעה היא דבר נפוץ ביחוד  בגילים  מתקדמים. אך בכל זאת לא מעט אנשים מהססים האם לרכוש מכשירי שמיעה. עולות המחשבות שזה לא ממש יעזור לי או שזה רק לחרשים.

האם זו גישה נכונה? לא ממש. חשוב לדעת שמכשירי שמיעה מיועדים לאו דווקא לחרשים אלא למי ששמיעתם אינה תקינה גם אם מדובר בליקוי קל. רב המשתמשים מדווחים שהמכשיר מאוד עוזר להם לשמיעה ובעקבותיה לשיפור ניכר באיכות החיים.

הירידה בשמיעה מאוד מקשה על  החיים. נפגמת היכולת לתפקד בפעולות יומיומיות, התקשורת הבינאישית וכן ההנאה ממוזיקה, סרטים וטלוויזיה. הקושי בשמיעה עלול לגרום להרגיש ניתוק מהסביבה.  אנשים רבים שהחלו להשתמש במכשירי שמיעה  מדווחים שהם חזרו לצאת ולהיות יותר במפגשים חברתיים ומשפחתיים ולהרגיש שוב חלק מסביבתם.

יש כיום מגוון מכשירים שמותאמים לבעיות שונות.

יש הנמנעים ממכשיר שמיעה כי חוששים שזה בולט למראה ולא אסטטי. אך  יש גם מכשירים שאינם בולטים במיוחד, חלק מהם נמצאים מאחורי האוזן.

חשוב לשים לב לחשד לשמיעה לקויה גם אצל ילדים ותינוקות. בעיית שמיעה לא מטופלת תגרור בעייה בהתפתחות  וברכישת הדיבור. קיימים גם מכשירי שמיעה מיוחדים לילדים ותינוקת. לעיתים יש צורך להשתיל מכשיר שמיעה, שנשאר קבוע ואינו נייד. זה נעשה החל מגיל שנה.

 

מתי כדאי להתחיל עם מכשירי שמיעה?

לפעמים הסביבה של האדם מבחינה בירידה בשמיעה שלו עוד לפני שהוא מבחין, כשהוא מגביר מאוד את הטלוויזיה או מבקש שירימו את הקול כשמדברים אליו.

מיד כשמבחינים בירידה בשמיעה מומלץ להיבדק אצל רופא אף אוזן גרון. לפעמים יתברר שיש צורך רק לנקות שעווה מהאוזניים. אם יש חשד לליקוי שמיעה, הרופא יפנה לבדיקה אודיולוגית אצל קלינאית תקשורת. בעקבות מסקנות הבדיקה יקבע הרופא האם ניתן לטפל או שזו בעיה קבועה ויש צורך במכשיר שמיעה. ברוב המקרים הטיפול הוא על ידי מכשירי שמיעה.

אם יש המלצה על  מכשיר, לא כדאי לדחות את זה. מערכת השמיעה זקוקה לתרגול. אם במשך זמן ממושך לא משתמשים במערכת השמיעה היא מתנוונת ויהיה קשה להפעיל אותה מחדש. שימוש במכשירי שמיעה מאפשר לתרגל את השמיעה ובכך תורם לשיפור המצב. 

בבדיקת השמיעה יקבע סף השמיעה. סף השמיעה התקין המקובל הוא כ-30 דציבלים. במסגרת סף זה אדם אמור להיות מסוגל לשוחח שיחה יומיומית בלי לבקש שבן שיחו יגביר את הקול. עם זאת יש שוני גם בין צרכים של אנשים שונים. יש אנשים שעקב עיסוקם מרגישים צורך במכשיר מיד כשהגיעו לסף זה ואילו אנשים אחרים מרגישים צורך רק אם השמיעה יורדת הרבה מתחת לסף.

 

האם מספיק מכשיר לאוזן אחת?

ברב המקרים כשיש ירידה בשמיעה היא מתרחשת בשתי האוזניים. מכשיר באוזן אחת ייתן פתרון חלקי. שימוש בשני מכשירים יאפשר שמיעה באיכות טובה יותר הבנה טובה יותר של הדיבור, זיהוי כיוון הצליל ושימור יכולת השמיעה בשתי האוזניים.

 

מתי במשך היום להשתמש במכשיר?

יש המשתמשים במכשירים רק חלק קטן מהיום כשהם מרגישים שהם חייבים. אך ההמלצה היא להשתמש כל שעות הערות במכשיר. השימוש כל היום מאפשר איכות חיים, ולהיות כל הזמן בקשר עם הסביבה. השימוש התמידי גם  מתרגל את יכולת השמיעה. בנוסף לכך, כשלא משתמשים כל היום, צריך כל פעם מחדש להתרגל למכשיר.

 

מכשיר שמיעה יכול להיות דבר שמלווה את האדם כל היום ומשפר מאוד את איכות חייו. 

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי