קשובים לך

מכון שמיעה כמסייע בהתמודדות עם לקויות שמיעה

16 יוני, 2016

על זיהוי והתמודדות עם בעיות שמיעה בעזרת מכון שמיעה

לאנשים שונים יש בעיות שונות ולמעשה אין אדם שאין איזה קושי או איזה בעיה. אחת הבעיות שהכי מאתגר להתמודד אתה בכל גיל היא בעיית שמיעה. יש הרבה מאוד רמות שונות של לקויות שמיעה שיכולות לבוא לידי ביטוי בקושי לשמוע ואף בחרשות מוחלטת של אוזן אחת או של שתי האוזניים. ההתמודדות עם הלקות היא תמיד תהליך מתמשך. יכולות להיות מספר סיבות ללקויות שמיעה. הסיבות העיקריות הן: תורשה, גיל מבוגר, חשיפה לרעש בעוצמות גבוהות, פציעה בקרב או בפיגוע, תאונות עבודה ותאונות דרכים וגם מחלות שונות. כמעט תמיד תהליך ההתמודדות הראשוני עם הלקות כולל שלב של הכחשת הבעיה ולאחר מכן קבלה שלה הן על ידי בעל הלקות והן על ידי הסביבה שלו. לאחר שהאדם והסביבה שלו מקבלים את הלקות הם יכולים לבחור לקבל ייעוץ וטיפול במסגרת של מכון שמיעה.

מהם הסימנים לבעיות שמיעה אצל תינוקות וילדים?

הסימנים לבעיות שמיעה אצל תינוקות וילדים הם מגוונים. הסימן החשוב ביותר הוא מצב בו הילד לא מגיב לרעשים. כך למשל כאשר אנחנו שמים לב שפעם אחר פעם התינוק או הילד לא מגיבים לקול שלנו, או לרעשים עוצמתיים יותר כמו מוזיקה, רעשי רקע ועוד עלינו לשים לב שיש בעיה. בניגוד לדעה הרווחת לא תמיד כאשר ילד לא מגיב לקול פעמים רבות המקור לבעיה הוא בעיית שמיעה. פעמים רבות המקור לחוסר התגובה של הילד יכול להיות רגשי או אורגני (למשל הפרעה על הרצף האוטיסטי). גם כאשר ילדים מדברים בקול רם מאוד ומרבים לצעוק יש לשלול סיבות רגשיות ואורגניות לבעיה ורק אז לבדוק את האפשרות שאולי יש להם לקות שמיעה.

ניתן לברר אם לפעוט או לילד יש לקות שמיעה על ידי כך שהוא יעבור בדיקות מיוחדת במכון שמיעה. מכון שמיעה שמתמחה בטיפול בילדים יבצע מספר בדיקות שונות ויעריך בזמן אמת את מידת הלקות, אם בכלל, של הילד. חשוב להדגיש שילדים רבים מופנים למכונים אלו על ידי גורמי מקצוע בקהילה כמו רופאים, אחיות, פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים, מורים בבית הספר וגננות בגן הילדים.

מהם הסימנים לבעיות שמיעה אצל אנשים מבוגרים?

הסימנים לבעיות שמיעה אצל אנשים מבוגרים יכולים להיות תגובות איטיות, חוסר תקשורת וגם חוסר תגובה כאשר מדברים איתם. בדרך אנשים מבוגרים ינסו לטשטש או להסתיר בהתחלה את לקות השמיעה שלהם. אצל רוב האנשים המבוגרים לקות השמיעה היא תוצאה של הזדקנות ושל סימפטומים שונים של גיל. ככל שאנחנו מתבגרים כך איכות השמיעה שלנו פוחתת. במקרים מסוימים אנשים יכולים לסבול מלקויות שמיעה בגלל מקום העבודה שהיה להם שכלל עבודה בסביבה של מכונות, כביש סואן או מקום שהיה בו רעש בעוצמה גבוה. רוב האנשים המבוגרים יסרבו בהתחלה לקבל סיוע ללקות שלהם והם אף יכחישו אותה בגלל בושה, פחד או מבוכה. טיפול במסגרת של מכון שמיעה יכול לסייע להם להתמודד עם לקות זו. ניתן להתמודד עם הקושי הרגשי והמבוכה של בעיות שמיעה על ידי קבוצות תמיכה או טיפול רגשי.

מהם הפתרונות לבעיות שמיעה ואיך מכון שמיעה יכול לסייע?

הפתרונות לבעיות שמיעה הם מגוונים מאוד והם משתנים בהתאם לאדם ולרמת הלקות שלו. מכון שמיעה יכול לספק תכנית טיפול מסודרת להתמודדות עם הלקות. ברוב המכונים ניתן להתאים מכשירי שמיעה אישיים לאוזן וליכולת השמיעה שלה. לא ניתן להעביר מכשיר שמיעה מאדם לאדם כי מכשירים אלו מכוונים באופן אישי לגוף ולאוזן של כל אדם לפי יכולת השמיעה שלו. מכשירי שמיעה וטיפול של קלינאית תקשורת יכולים לסייע לכל אחד לחיות טוב יותר עם לקות השמיעה שלו.

<< לעמוד קודם
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
אתר חלופי